REVISTA

școlii

"Luceafărul"

Tradiția “trick or treat

CREATOR-IMAGINE 1: FLOREA ANA MARIA, CLASA a VI-a B
CREATOR-IMAGINE 2: PAMBLICĂ MAYA, CLASA a III-a A
CREATOR-IMAGINE 3: LAZĂR MARIA BIANCA, CLASA a IV-a A

Copiii îmbrăcați în costume de Halloween colindă din casă în casă strigând “ne dați sau nu ne dați”, “trick or treat”, iar la schimb ei primesc dulciuri. Tradiția își are originea în Evul Mediu, atunci când în ajunul sărbătorii tuturor sfinților, cei săraci mergeau din casă în casă pentru a primi mâncare.

Continuă lectura
Curiozități de Halloween

CREATOR-IMAGINE: DUMITRAȘCU ALEXANDRU, CLASA a IV-a A

Curiozități de Halloween – ce nu știai despre sărbătoare 

Continuă lectura
Dovlecelul de Halloween

CREATOR-IMAGINE 1: GALAON ALEGRA, CLASA a IV-a C
CREATOR-IMAGINE 2: MUȘA ALEXANDRU DAVID, CLASA a IV-a B
CREATOR-IMAGINE 3: SANDU OVIDIU, CLASA a III-a A
CREATOR-IMAGINE 4: STĂNICĂ DAVID ANDREI, CLASA a III-a A

Cel mai bun mod de a îți decora camera de Halloween este cu un desen care are în prim-plan simbolul Halloween-ului: dovleacul.

Continuă lectura
Castelul Dracula, gazda românească pentru Halloween

CREATOR-IMAGINE 1: TOMA DARIUS, CLASA a IV-a A
CREATOR-IMAGINE 2: PETRIȘOR MARIA RUXANDRA, CLASA a III-a A

Ca în fiecare an, la Hotel Castel Dracula, construit pe vremea lui Ceaușescu, se organizează o petrecere de Halloween pentru cei care celebrează această sărbătoare în România, dar, mai ales, pentru străini. În acest an, peste 100 de turiști din Anglia, Statele Unite și Canada au venit la Castel să simtă atmosfera „horror“ a locului.

Continuă lectura