REVISTA

școlii

"Luceafărul"

Pisicile negre – 9 lucruri interesante pe care nu le știai despre ele

CREATOR IMAGINE 1: RADU BAUTISTA JEREMI, CLASA a IV - a A

CREATOR IMAGINE 2: SIHLEANU DARIUS, CLASA a IV - a A

CREATOR IMAGINE 3: NEACȘU DARIA IOANA, CLASA a III - a A

CONȚINUT: cupisici.ro

Pisicile negre sunt unele dintre cele mai controversate pisicuțe din lume. Unii consideră că sunt aducătoare de noroc, alții consideră că aduc ghinion. Au reprezentat simbolul prosperității, dar au fost privite și ca fiind adevărate vrăjitoare...totul datorita blăniței lor negre.

Haideți să aflam 9 lucruri interesante despre pisicile negre:

Continuă lectura
Pași în realizarea unei machete

REALIZARE MACHETĂ: ALDEA COSMINA ELENA, CLASA a VI - a B

CONȚINUT: adevarul.ro

Aruncăm la gunoi hârtii, cartoane, PET-uri, cutii, deşeuri vegetale, resturi ale materialelor de construcţii, fără să conştientizăm că de fapt ne descotorosim de o adevărată comoară pe care am putea să o valorificăm în avantajul nostru.

Cu o placă de polistiren, câteva crenguţe uscate, nişte ghemotoace din hârtie de ambalat flori, un tub de lipici şi un strop de inspiraţie am putea construi o machetă. Succesul ar putea fi cu atât mai mare, dacă toată familia s-ar implica în construirea machetei.

Continuă lectura
What’s your Halloween flavour?

FOTO: pngtree.com

AUTOR: ALEGRA GALAON, CLASA a IV - a C

Trick or treat, what will it be?

No matter what you choose to give,

Having fun is all you need.

 

Continuă lectura
Dovleci fără cioplire
  • Publicat pe: 9 Nov 2020
  • Categorii: Sărbători
  • Vizualizari: 553

CREATOR-IMAGINE: GHIȚĂ FILOTEIA, CLASA a IV-a C

Nu te mai chinui să golești și să cioplești dovlecii! Exista o sumedenie de variante geniale din care să alegi, pentru a-i decora pe exterior.

Continuă lectura